Aktualności

Jedna z gmin w Polsce zagłosuje za pomocą technologii blockchain?

survey, opinion research, voting

Zgodnie z postem na profilu blockchainowego startupu iVoting, gmina Jaworze na południu Polski, koło Bielska-Białej, ma testować wkrótce system do głosowania oparty na sieci bloków.

“Gmina Jaworze przystąpiła do testów wdrożeniowych naszego blockchaina. Pierwszy w Polsce serwer node zamontowany w serwerowni Jednostki Samorządu Terytorialnego. #jaworze #blockchain“ – możemy przeczytać na profilu iVoting.

Co u iVoting?

Projekt wystartował też ze swoją www, którą znajdziecie tutaj. Publikacja gotowej aplikacji do głosowania w sklepach mobilnych nastąpi w dniu 1 marca 2020 roku. Testy mają jednak odbyć się w Jaworzu.

Tak o idei mówił jeszcze w zeszłym roku mediom wójt Jaworza dr Radosław G. Ostałkiewicz

„Przyglądając się, chociażby z grubsza korzyściom, jakie przyniesie nam blockchain, wymienić można, chociażby wprowadzenie głosowań przy konsultacjach społecznych, budżecie obywatelskim czy opiniowaniu projektów aktów prawa miejscowego. To również możliwość wprowadzenia wreszcie na szeroką skalę e-okienka, czyli umożliwienie mieszkańcom załatwiania ich spraw sprzed ekranu swojego komputera, tableta czy smartfona, czy wreszcie komunikowanie się mieszkańca z urzędem i odwrotnie poprzez tzw. lokalne cyfrowe ID, będące erzacem podpisu kwalifikowanego. Nie bez znaczenia przy decyzji o przystąpieniu Gminy Jaworze do tego niecodziennego w formie i treści partnerstwa były także zmiany w prawie, które od nowej kadencji staną się samorządową rzeczywistością, tj. wprowadzenia transmisji z obrad rady gminy oraz głosowań imiennych nad projektami uchwał i podawaniu ich spersonalizowanych wyników do wiadomości publicznej. Dlaczego tego wszystkiego nie przetestować samemu? A my – jako Jaworze – do odważnych i ciekawych należymy…”

Blockchain a głosowanie

O projekcie pisaliśmy już tutaj. Ogólnie iVoting (pierwotna nazwa: Lokalna.Net) ma pomagać w głosowaniu za pomocą blockchaina. W planach jest jednak jego rozwój o inne funkcjonalności.

„System umożliwia uwierzytelnienie dwóch cyfrowych ID (klucza prywatnego oraz publicznego). W praktyce oznacza to, że każdy posiadający smartfon obywatel naszego kraju będzie mógł być zaproszony do dowolnego rodzaju głosowania, w którym będzie miał możliwość uczestniczyć anonimowo lub pod nazwiskiem klikając w telefonie”

– tłumaczył mediom Marcin Gawlas, CEO startupu.

Autor: Jacek Walewski
Żródło: https://comparic.pl/jedna-z-gmin-w-polsce-zaglosuje-za-pomoca-technologii-blockchain/

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin