Aktualności

Czy Polska zagłosuje za pomocą blockchaina? iVoting odsłania karty.

iVoting odsłania karty. Okazuje się, że możliwości nowego polskiego projektu są znacznie większe i nie ograniczają się tylko to głosowania przez Internet.

Jego twórcy uważają, że “ważnym narzędziem do rozwoju demokracji oddolnej jest technologia smart city i blockchain, która decentralizuje i demokratyzuje proces rządzenia i decydowania.” Dlatego aplikacja iVoting umożliwi głosowanie w budżecie obywatelskim, ale też dodatkowe funkcje takie jak: budowanie lokalnego rynku towarów i usług, wspieranie walut lokalnych czy premiowanie aktywności obywatelskiej.

Startup zaprezentował już swoje możliwości 16 maja na uczelni Łazarskiego w Warszawie, gdzie odbyła się prezentacja systemu w gronie ekspertów smart city i blockchain.

Platforma smart city

Do głównych narzędzie iVoting należą: Płacidło, Lokalna.Net, iPolis, Bazari.

Spektrum możliwości ma być szerokie: od głosowania w budżetach obywatelskich, przez badania opinii publicznej, alerty bezpieczeństwa, e-wnioski od urzędów, emisję obrad rad miejskich i ich archiwizacje, po lokalne inicjatywy obywatelskie.

Głosowanie przez iVoting ma uniemożliwiać jego fałszowanie. Każdy obywatel ma móc sprawdzić, czy jego głos został prawidłowo zaliczony. Jednocześnie system zapewnia pełną anonimowość i bezpieczeństwo głosowania. Twórcy chcą swoimi pomysłami – jak sami przyznają – udoskonalić demokrację i stworzyć w Polsce społeczeństwo obywatelskie.

Historia projektu

Startup tworzą dziś programiści i eksperci blockchaina z Krakowa, Bielska-Białej i Warszawy. Początkowo projekt rozwijał się pod opieką merytoryczną Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain pod nazwą Lokalna.net. Dziś formalnie działa już oddzielnie i pod innym szyldem, ale nadal korzysta z doradztwa m.in. prof. Krzysztofa Piecha.

Rdzeniem iVoting ma być tajemniczy protokół Open Vote MixNa razie więcej szczegółów technologicznych nie jest znanych. Ponoć działanie całości ma być oparte na sieci Tor i autorskim blockchainie.

„System umożliwia uwierzytelnienie dwóch cyfrowych ID (klucza prywatnego oraz publicznego). W praktyce oznacza to, że każdy posiadający smartfon obywatel naszego kraju będzie mógł być zaproszony do dowolnego rodzaju głosowania, w którym będzie miał możliwość uczestniczyć anonimowo lub pod nazwiskiem klikając w telefonie”

-tłumaczył mediom Marcin Gawlas, CEO startupu.

Autor: Jacek Walewski
Źródło: https://comparic.pl/czy-polska-zaglosuje-za-pomoca-blockchaina-ivoting-odslania-karty/

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin