Aktualności

Polacy chcą głosować przez Internet. Najnowszy sondaż

Według ankiety CBOS procedurę głosowania przez Internet popiera w Polsce 78 proc. badanych. Większość uważa jednak, że to rozwiązanie powinno być przeznaczone dla osób w szczególnej sytuacji, które mają np. trudności z dotarciem do lokali wyborczych.

W kwestii własnych preferencji Polacy okazują się „tradycjonalistami”. Najchętniej wybraliby możliwość oddania głosu w lokalu wyborczym (73 proc.). Wrzucanie kartki do urny preferują nawet badane osoby z niepełnosprawnościami i w zaawansowanym wieku.

Procedurę internetowego głosowania widziałoby w polskim prawie wyborczym łącznie 78 proc. badanych, w tym 43 proc. uważa, że powinna być ona adresowana do wszystkich wyborców, a 35 proc. – że tylko do osób, które mają duże trudności z dotarciem do lokali wyborczych.

Największymi zwolennikami procedury głosowania przez internet są osoby najmłodsze (18–24 lata) – łączne poparcie dla niej wynosi w tej grupie 86 proc.

Z badania CBOS dla Rzecznika Praw Obywatelskich wynika także, że procedurę głosowania przez pełnomocnika popiera 74 proc. ankietowanych, a 65 proc. jest za głosowaniem

Źródło: https://nczas.com/2019/04/08/polacy-chca-glosowac-przez-internet-najnowszy-sondaz/

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin